Skip to content

Jakie dokumenty są potrzebne przy spotkaniu z doradcą kredytowym?

Kredyt to zobowiązanie na kilka, a w przypadku hipoteki nawet kilkadziesiąt lat. Bardzo ważne, by został udzielony na dobrych warunkach, tak by nie obciążał nadmiernie Twojego budżetu domowego. Jeśli do tej pory nie zaciągałeś kredytu i nie wiesz, jak się do tego przygotować, skontaktuj się z doradcą kredytowy. Bezpłatnie, za to całkowicie profesjonalnie, pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę i przygotować dokumenty niezbędne do złożenia wniosku.

Planujesz zaciągnąć kredyt na dowolny cel: kupno samochodu, remont domu, rozkręcenie działalności gospodarczej albo zakup nieruchomości? Możesz zebrać potrzebne informacje i porównać oferty samodzielnie, wchodząc na strony kilkunastu banków, które działają w Polsce – albo odwiedzić placówki i wszystko skonsultować. To zajmuje jednak bardzo dużo czasu. Zamiast tego możesz wszystkie wątpliwości omówić z doradcą kredytowym, który bezpłatnie porówna dla Ciebie oferty różnych banków, pomoże wybrać najkorzystniejszą i upewni się, że przygotowałeś komplet dokumentów, by ubiegać się o kredyt.

Jak przygotować się do spotkania z doradcą kredytowym?

Nie musisz w żaden szczególny sposób przygotowywać się do spotkania z doradcą kredytowym. Wystarczy, że w rozmowie przedstawisz mu swoje podstawowe oczekiwania:

  • co chcesz sfinansować za pomocą kredytu
  • jakiej kwoty potrzebujesz
  • jakie są Twoje bieżące dochody i zobowiązania (np. alimenty albo spłacane pożyczki)
  • czy jesteś w stanie ustanowić jakieś zabezpieczenia
  • czy pozostajesz we wspólności małżeńskiej z partnerem

Doświadczony doradca kredytowy będzie wiedział, jak na podstawie tych informacji przygotować najkorzystniejszą umowę.

Dlaczego warto umówić się na spotkanie z doradcą kredytowym?

Banki nieustannie wprowadzają nowe oferty kredytowe. Osobie, która nie zajmuje się tematyką finansów osobistych, trudno śledzić wszystkie promocje i mieć rozeznanie, które z nich są wyjątkowo atrakcyjne.

Doradca kredytowy jest z kolei na bieżąco z ofertami, więc wie, którymi warto się zainteresować. Ponadto zna procedurę udzielania kredytów i w związku z tym przygotuje dla Ciebie pełną listę dokumentów, które musisz przygotować.

Rozmowa z doradcą może się okazać bardzo przydatna dla osób pracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne. Banki preferują klientów zatrudnionych na umowy o pracę, ale to nie wyklucza posiadających umowy o dzieło i cywilne z możliwości zaciągnięcia kredytu. Banki mogą jednak oczekiwać innych dokumentów od takich osób albo dodatkowych zabezpieczeń. Doradca wskaże, w których bankach osoba nie pracująca na etacie najłatwiej otrzyma kredyt, co oszczędzi jej czas.

Jakie dokumenty są potrzebne?

spotkanie z doradcą

Lista potrzebnych dokumentów różni się w zależności od tego, o jaki kredyt się ubiegasz. Najbardziej skrupulatnie bank sprawdzi Twoją sytuację finansową przed udzieleniem kredytu hipotecznego. Starając się o niego, przygotuj zawczasu:

  • Umowa o pracę / umowa zlecenia / umowa o dzieło
  • Wyciąg z rachunku bankowego (większość banków wymaga rachunku z ostatnich 6 miesięcy)
  • Wystawione przez pracodawcę zaświadczenie o dochodach
  • Deklaracja podatkowa PIT-37 z ostatniego roku lub dwóch

O kredyt hipoteczny ubiegasz się na konkretną nieruchomość, więc przygotuj również dokumenty dotyczące mieszkania, działki albo domu, które chcesz kupić za pieniądze z kredytu. Zleć przygotowanie operatu szacunkowego, w którym rzeczoznawca określi wartość tej nieruchomości.

Do banku zaniesiesz również umowę przedwstępną z deweloperem albo osobą prywatną, od której kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym. Dla banku to informacja, że nieruchomość została dla Ciebie zarezerwowana na kilka tygodni i bank ma czas, by przeanalizować dokumenty i wydać decyzję o przyznaniu kredytu lub odmowie jego przyznania.

Przeczytaj także: Warunki uzyskania kredytu hipotecznego

To tylko część dokumentów, bez których bank nawet nie rozpocznie weryfikacji wniosku. O wszystkich pozostałych poinformuje Cię doradca kredytowy.

O co warto zapytać doradcę kredytowego?

Jeszcze przed spotkaniem postaraj się uzyskać informacje na temat doświadczenia doradcy kredytowego. Źródłem informacji jest oczywiści internet (opinie w Google i na grupach sąsiedzkich na Facebooku, a także na forach tematycznych). O rekomendacje poproś też znajomych, którzy kupili mieszkanie w ciągu kilku ostatnich lat. Pamiętaj, że od wiedzy doradcy zależy to, jaki kredyt wybierzesz. Ustal też, według jakich zasad rozlicza się doradca kredytowy. Funkcjonują dwa modele:
  • Płacisz za usługi doradcze tak jak za każda inną usługę konsultingową
  • Cały proces doradztwa jest bezpłatny, a wynagrodzenie doradcy wypłaca bank po zawarciu umowy kredytowej.