Skip to content

Kredyt konsolidacyjny – jak działa i kiedy warto go rozważyć?

Różnego rodzaju pożyczki i kredyty to często jedyny sposób, by zdobyć potrzebne pieniądze w bardzo krótkim czasie. Spłacanie kilku, często wysokich rat miesięcznie, może jednak wywoływać pewne trudności. 

Odciążeniem dla osób, które się z nimi mierzą, może okazać się kredyt konsolidacyjny. Dowiedz się, czym jest i kiedy warto z niego skorzystać.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny bierze się w celu spłaty innych zobowiązań finansowych, takich jak kredyty, pożyczki, karty kredytowe czy debety. Pozwala on na uproszczenie zarządzania długiem, a także obniżenie wysokości rat i kosztów kredytowania.

Może być udzielany na różnych warunkach – w zależności od rodzaju zabezpieczenia, wysokości kwoty, okresu spłaty i oferty konkretnego banku.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Sam proces działania kredytów konsolidacyjnych jest dość prosty. Bank, w którym składasz wniosek o kredyt konsolidacyjny, spłaca Twoje dotychczasowe zobowiązania w innych instytucjach finansowych i udziela Ci nowego kredytu na kwotę równą sumie spłaconych zobowiązań.

Dzięki temu zamiast kilku rat spłacasz tylko jedną, zazwyczaj niższą i rozłożoną na dłuższy okres. To bank zajmuje się również załatwieniem formalności związanych ze spłatą i zamknięciem Twoich starych kredytów.

W jakich sytuacjach warto rozważyć wzięcie kredytu konsolidacyjnego?

całkowity koszt kredytu

Wzięcie kredytu konsolidacyjnego może być korzystnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy:

  • Masz wiele różnych zobowiązań finansowych, chcesz je uporządkować i ułatwić sobie zarządzanie nimi.
  • Suma rat zobowiązań przekracza Twoje możliwości finansowe i masz trudności ze spłatą długów na czas.
  • Chcesz obniżyć wysokość swojej miesięcznej raty, wydłużając okres spłaty swojego zadłużenia.
  • Zależy Ci na zmniejszeniu kosztów kredytowania.
  • Chcesz poprawić swoją sytuację finansową i uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z niespłacaniem należności, takich jak wpisy do BIK czy rozpoczęcie egzekucji komorniczej.

A kiedy nie warto?

Kredyt konsolidacyjny nie jest rozwiązaniem idealnym, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Nie odczujesz jego korzyści, jeśli:

  • Masz tylko jedno zobowiązanie finansowe lub kilka niewielkich i możesz spłacić je w krótkim czasie. W takiej sytuacji wzięcie kredytu finansowego może tylko niepotrzebnie wydłużyć okres spłaty należności. 
  • Masz niską zdolność kredytową. W takim przypadku może być trudno uzyskać kredyt konsolidacyjny na korzystnych warunkach, a nawet jeśli uda Ci się go otrzymać, to prawdopodobnie będzie on miał wysokie oprocentowanie, prowizje i opłaty, co może znacznie podnieść jego całkowity koszt.
  • Nie planujesz zmiany swoich złych nawyków finansowych. Kredyt konsolidacyjny nie rozwiąże Twojego problemu, a tylko go odroczy. Jeśli nie zredukujesz wydatków i nie zwiększysz swoich dochodów, to prawdopodobnie szybko znów znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz musieć spłacić kilka zobowiązań finansowych – w tym kredyt konsolidacyjny.

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny nie jest wyjściem dla wszystkich zadłużonych – również z tego względu, że nie każdy może go otrzymać. By się to udało, musisz przede wszystkim posiadać zdolność kredytową, czyli mieć wystarczające i regularne dochody, które pozwolą Ci na jego spłatę.

A jak wygląda sam proces starania się o taki kredyt? Nie różni się on zanadto od ubiegania się o inne podobne produkty bankowe. Oto, co musisz zrobić:

  • Wybrać bank, który oferuje kredyt konsolidacyjny na korzystnych warunkach (m.in. niskie oprocentowanie, niska marża, długi okres spłaty). 
  • Złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny w wybranym banku, wypełniając odpowiedni formularz i podając niezbędne dane.
  • Przedstawić bankowi dokumenty potwierdzające Twoje dochody, zadłużenie i koszty utrzymania (zaświadczenie o zatrudnieniu, umowa o pracę, PIT, wyciągi z konta, umowy kredytowe, harmonogramy spłat, rachunki za media itp.).
  • Zawrzeć umowę kredytową z bankiem, jeśli otrzymasz pozytywną decyzję, i podpisać dokumenty niezbędne do spłaty i zamknięcia Twoich dotychczasowych zobowiązań.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!