Wypadki chodzą po ludziach. Nie jest też żadną tajemnicą, że bywają one kosztowne. Mowa tu przede wszystkim o wydatkach związanych z leczeniem, rehabilitacją czy także kosztach, które ponosisz, gdy z przyczyn zdrowotnych nie możesz pracować.
Ubezpieczenie na życie pozwoli Ci w takich sytuacjach nie martwić się rachunkami czy opłatami. Zabezpieczy także Ciebie i Twoją rodzinę na wypadek ciężkiej choroby czy Twojej śmierci. To jednak nie jedyne korzyści płynące z posiadania takiej polisy. Dowiedz się, dlaczego warto w nią zainwestować.
Czym jest ubezpieczenie na życie?
Tego typu polisy to bardzo różnorodne produkty – zarówno pod kątem zakresu, jak i kwot, na które możesz się ubezpieczyć. Podstawowa forma ubezpieczenia na życie obejmuje wypłatę środków dla wskazanych przez Ciebie osób w przypadku Twojej śmierci. Możesz ją jednak rozszerzyć o następujące aspekty:
- Poważna choroba. Otrzymasz wypłatę ubezpieczenia w razie zdiagnozowania u Ciebie jednej z określonych w umowie chorób (np. nowotwór, zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, ślepota czy porażenie)
- Niezdolność do pracy. W takiej sytuacji dostaniesz wypłatę renty lub jednorazowego odszkodowania w razie trwałej lub czasowej niezdolności do pracy spowodowanej przez chorobę lub wypadek.
- Pobyt w szpitalu. Możesz liczyć na wypłatę dziennego zasiłku za każdy dzień pobytu w szpitalu z powodu choroby lub wypadku.
- Uszczerbek na zdrowiu. Otrzymasz wypłatę odszkodowania w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego spowodowanego przez chorobę lub wypadek.
Zobacz także: Ubezpieczenie na życie – to warto wiedzieć!
Jakie są zalety polis na życie?
Każdy chciałby żyć jak najdłużej i jak najszczęśliwiej. Warto jednak liczyć się z faktem, że los bywa nieprzewidywalny. Decyzja o wykupieniu ubezpieczenia na życie może mieć duży wpływ na przyszłość finansową Twoją i Twoich bliskich. Istnieje wiele powodów, dla których warto zainwestować w taką polisę, a oto niektóre z nich:
- Zabezpieczasz swoich bliskich na wypadek Twojej śmierci. Wypłata ubezpieczenia może pomóc chociażby w spłaceniu kredytów, pokryciu kosztów utrzymania czy opłaceniu edukacji dzieci.
- Zyskujesz wsparcie finansowe w razie niezdolności do pracy spowodowanej przez chorobę lub wypadek. Możesz otrzymać rentę lub jednorazowe odszkodowanie, które pozwoli Ci utrzymać odpowiedni poziom życia.
- Zabezpieczasz swoje zobowiązania finansowe. Masz kredyt hipoteczny? A może inne zobowiązanie na pokaźną sumę? Jeżeli z przyczyn zdrowotnych nie będziesz w stanie go spłacić, z pomocą przyjdą Ci pieniądze z polisy.
- Zyskujesz komfort psychiczny. Nie martwisz się o bezpieczeństwo finansowe Twoje i Twoich bliskich.
Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia na życie?
Aby dokonać przemyślanego wyboru, warto kierować się następującymi kryteriami:
- Suma ubezpieczenia, która powinna być dostosowana do Twoich potrzeb finansowych i życiowych – tak by zapewnić odpowiedni poziom ochrony dla Twojej rodziny. Najczęściej zaleca się, aby wynosiła ona co najmniej 10-krotność Twojego rocznego dochodu netto, ale można ją również obliczyć na podstawie kosztów utrzymania, rat kredytów, kosztów edukacji dzieci, planów emerytalnych itd.
- Wysokość składki ubezpieczeniowej, która zależy od wielu czynników (wiek, stan zdrowia, zawód, styl życia, suma ubezpieczenia, czas trwania polisy, zakres ochrony, rodzaj ubezpieczenia). Im wyższa suma ubezpieczenia i im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka. Dostosuj ją do swoich potrzeb i możliwości finansowych.
- Zakres ochrony. Jak już wspomnieliśmy, podstawowym zakresem ochrony jest śmierć, ale możesz go rozszerzyć. Weź pod uwagę aktywności, jakie wykonujesz na co dzień, predyspozycje genetyczne dotyczące chorób czy po prostu Twoje potrzeby i komfort psychiczny.
- Wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe. Zwróć uwagę na jego wiarygodność, stabilność, doświadczenie, ofertę, podejście do klienta, a także opinie innych klientów, korzystających z jego usług. Możesz również skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego, który doradzi Ci, jakie ubezpieczenie w największym stopniu spełni Twoje oczekiwania i potrzeby.
Pamiętaj, że przezorny zawsze ubezpieczony i wybierz mądrze!