Kredyt na maszyny rolnicze pozwala pozyskać finansowanie na zakup sprzętu, dzięki któremu gospodarstwo stanie się bardziej konkurencyjne, a codzienna praca rolnika będzie łatwiejsza. Wyjaśniamy, w jaki sposób się o niego ubiegać.
Maszyny rolnicze to największe ułatwienie w pracy na roli. Trudno wyobrazić sobie bez nich wykonywanie codziennych obowiązków. Ceny ciągników lub traktorów zaczynają się od 100 tys. zł, a najdroższe kosztują więcej niż luksusowe samochody. Na szczęście rolnicy nie muszą latami zbierać pieniędzy na zakup nowego sprzętu, lecz mogą skorzystać ze specjalnych kredytów, które zostały przygotowane specjalnie z myślą o nich.
Pieniądze dla rolników: kredyt na maszyny rolnicze
Maszyny rolnicze można sfinansować kredytem gotówkowym, ale to dość kosztowne rozwiązanie. Tańszy będzie kredyt hipoteczny, a więc taki, w którym zabezpieczeniem będzie nieruchomość należąca do rolnika.
Część banków oferuje produkt stworzony specjalnie dla nich, jakim jest kredyt rolniczy. Od kredytu gotówkowego różni się tym, że jego udzielenie jest związane z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków i przedłożenia dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności gospodarczej. Umowa bierze jednak pod uwagę specyficzną sytuację, w jakiej znajduje się kredytobiorca, a przede wszystkim jej sezonowość. Bank nie oczekuje od klienta równych miesięcznych zarobków, ale przyjmuje do wiadomości, że są one inne zimą, a inne po zebraniu plonów.
Kredyt na maszyny rolnicze – jak go uzyskać?
Nie każdy bank ma w ofercie kredyt dla rolników. Jeśli już znajdziesz instytucję, która go oferuje, zapoznaj się ze specyfiką kredytu: czy jest on celowy, a więc musi zostać wykorzystany na wskazany we wniosku cel (w takiej sytuacji bank może kontrolować na bieżąco, w jaki sposób ten cel jest realizowany i oczekiwać, że klient będzie go informował o kolejnych działaniach), czy też udzielona kwota może zostać spożytkowana w sposób, jaki kredytobiorca uzna za słuszny.
- Aby ułatwić sobie wybór odpowiedniego kredytu, warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który nie tylko zna ofertę banków, ale także potrafi wybrać produkt finansowy, który w największym stopniu będzie odpowiadał potrzebom konkretnego klienta.
- Kredyt rolniczy uzyskuje się w podobny sposób, jak każdy inny. Bank, którego oferta Cię zainteresuje, sprawdzi Twoja zdolność kredytową. Zasadniczo w lepszej sytuacji są rolnicy, którzy są właścicielami ziemi, a nie tylko jej dzierżawcami oraz który rozliczyli się z ewentualnych dotacji unijnych.
- Kredyt dla rolników to specyficzny rodzaj finansowania, a regulacje w poszczególnych bankach mogą się między sobą różnić. Niektóre instytucje uwzględniają dotacje unijne w obliczaniu zdolności kredytowej, inne nie. Sytuacja klienta komplikuje się, gdy ziemia, która ma być zabezpieczeniem kredytu, należy do kilku osób (współwłasność) – w takiej sytuacji kredyt może zostać zaciągnięty wyłącznie za zgodą wszystkich współwłaścicieli.
Skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego
Aby uniknąć tych wątpliwości i ryzyka, że z powodu błędów formalnych wniosek zostanie odrzucony, warto skonsultować się z doradcą kredytowym, który ma doświadczenie w uzyskiwaniu kredytów rolnych. Doradcy Sofinanse są w stanie wybrać dostępnych na rynku ofert najkorzystniejsze, a następnie przygotowują wniosek i dbają o to, by klient złożył komplet załączników potrzebnych do oceny zdolności kredytowej. Ich usługi są całkowicie bezpłatne. Siedziba firmy znajduje się w Jeleniej Górze, ale firma obsługuje klientów z całej Polski.