Spłacasz kredyt i zostało Ci do spłaty jeszcze wiele rat? Być może masz poczucie, że umowa, którą podpisałeś kilka lat temu, jest mało atrakcyjna w porównaniu do ofert, które aktualnie wprowadzają banki. Nic straconego: możesz refinansować kredyt, czyli przenieść go do innego banku i skorzystać z lepszych warunków.
Refinansowanie banku oznacza przeniesienie go do innego banku. Nowy bank (czyli ten, do którego przeniesiesz zobowiązanie), spłaci kredyt zaciągnięty w poprzedniej instytucji. Staniesz się klientem nowego banku i na wskazane przez niego konto będziesz regulował płatność kolejnych rat.
Dlaczego warto przeprowadzić refinansowanie kredytu?
Oferty finansowe banków nieustannie się zmieniają. To co kiedyś wydawało się wartymi uwagi warunkami, po kilku latach może wyglądać mało atrakcyjnie w zestawieniu z aktualnymi ofertami. Refinansowanie kredytu może być doskonałą propozycją dla osób, które zaciągnęły wieloletnie zobowiązanie (najczęściej to kredyt hipoteczny), ale nie chcą być „uwiązane” do produktu finansowego, który po czasie okazał się średnio korzystny. Jeśli znajdą ofertę, która wydaje im się bardziej skrojona pod ich potrzeby, mogą podjąć kroki w celu przeniesienia się do innego banku.
Warto rozważyć refinansowanie kredytu, jeśli zostało Ci do spłacenia wiele rat. W przypadku hipoteki, która zostanie spłacona za rok czy półtora będzie to prawdopodobnie nieopłacalne, bo z refinansowaniem wiążą się koszty, które „zwracają się” dopiero po pewnym czasie spłacania nowego kredytu.
Pamiętaj też, że zgodę na przejęcie kredytu bank podejmie po przeanalizowaniu Twojej sytuacji finansowej. Jeśli dojdzie do przekonania, że istnieje obawa, że nie będziesz spłacał terminowo rat, nie zgodzi się na refinansowanie.
Krok 1: Zbierz informacje o swoim kredycie
Obsługa kredytu nie wymaga podejmowania żadnych dodatkowych kroków, bo bank w ustalonym w umowie dniu pobiera kwotę z rachunku bankowego. Jedynym obowiązkiem klienta jest zapewnienie środków w odpowiedniej wysokości. Ta wygoda sprawia, że wielu klientów nie pamięta już, na jakich warunkach zaciągnęli swój kredyt.
Zanim zaczniesz zastanawiać się nad zasadnością przeniesienia go do innego banku, sprawdź w umowie kredytowej warunki, na jakich został udzielony, a także wysokość raty, termin spłaty, stan zadłużenia.
Krok 2: Porównaj oferty banków
Do refinansowania kredytu trzeba się przygotować, to znaczy poczekać na naprawdę korzystną ofertę. Nie warto się śpieszyć. A skąd będziesz wiedział, że to „ten moment” na złożenie wniosku o przeniesienie?
Musisz na bieżąco sprawdzać oferty na stronach banków i zareagować, gdy uznasz, że któraś jest wyjątkowo atrakcyjna. Zwracaj uwagę na oferty z niższym oprocentowaniem, ale zapytaj też bank o opłaty związane z przeprowadzeniem refinansowania.
Krok 3: Wybierz najlepszą ofertę
Osobie nie związanej z finansami osobistymi trudno jest śledzić na bieżąco zmieniające się oferty banków, zresztą niekiedy przekaz reklamowy (a przecież wiele decyzji podejmujemy na odstawie reklam) jest na tyle niejasny, że niełatwo jest zorientować się, czy dana oferta naprawdę jest bardziej atrakcyjna niż ta, którą wybrałeś kilka lat temu.
Możesz uprościć sobie ten krok i zamiast samodzielnie analizować zmieniające się promocje bankowe, skontaktować się z ekspertami kredytowymi Sofinanse. Na bieżąco śledzimy wszystkie bankowe nowości i wiemy, co wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu. Nie tylko wybierzemy najlepszą ofertę refinansowania kredytu, ale także przeprowadzimy Cię przez cały ten proces.
Musisz na bieżąco sprawdzać oferty na stronach banków i zareagować, gdy uznasz, że któraś jest wyjątkowo atrakcyjna. Zwracaj uwagę na oferty z niższym oprocentowaniem, ale zapytaj też bank o opłaty związane z przeprowadzeniem refinansowania.
Krok 4: Przeprowadź refinansowanie
Jeśli wybrałeś już interesującą ofertę kredytu, kolejne kroki prowadzące do refinansowania wyglądają następująco:
- Składamy wniosek na formularzu pobranym ze strony banku lub otrzymanym w placówce.
- Musisz zebrać dokumenty, na podstawie których bank oceni Twoją zdolność kredytową (w taki sam sposób, jak to miało miejsce przy zaciąganiu pierwszego kredytu). Listę potrzebnych dokumentów przedstawi Ci bank, ale możesz się spodziewać, że będzie to zaświadczenie o zarobkach i wyciąg z konta za kilka ostatnich miesięcy.
- Wniosek wraz z dokumentami trafi do analizy. Potrwa to kilkanaście dni – nie powinno zająć więcej czasu niż 1 miesiąc.
- Jeśli decyzja banku będzie korzystna, podpiszesz umowę przenoszącą kredyt do nowej instytucji finansowej.
Pamiętaj, że nie potrzebujesz zgody banku, w którym spłacasz kredyt, na przeniesienie go do innego banku. Wszystkimi formalnościami zajmie się instytucja, która wyraziła zgodę na refinansowanie.
Musisz na bieżąco sprawdzać oferty na stronach banków i zareagować, gdy uznasz, że któraś jest wyjątkowo atrakcyjna. Zwracaj uwagę na oferty z niższym oprocentowaniem, ale zapytaj też bank o opłaty związane z przeprowadzeniem refinansowania.
Przeczytaj także: Czy opłaca się refinansować kredyt i jakie są koszty z tym związane?