Skip to content

Generalna umowa flotowa – bezpieczeństwo na drodze i w biznesie

Prowadzisz biznes i korzystasz z co najmniej kilku pojazdów? Na pewno zależy Ci na tym, aby zarządzać tą flotą maksymalnie efektywnie i rozsądnie finansowo – niezależnie od tego, czy jest to firma transportowa czy po prostu mobilny dział handlowy. Umożliwi Ci to generalna umowa flotowa, dzięki której nie będziesz musiał wyszukiwać ofert dla każdego pojazdu z osobna i wynegocjujesz najkorzystniejsze stawki ubezpieczenia.

Dowiedz się, na czym dokładnie polega to rozwiązanie i jakie korzyści podpisanie takiej umowy może przynieść Twojemu biznesowi.

Co to jest generalna umowa flotowa?

Generalna umowa flotowa to rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego, które obejmuje wszystkie pojazdy należące do jednej firmy. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie niższych stawek ubezpieczeniowych i daje lepszą kontrolę nad kosztami polisy.

W zależności od wybranej przez Ciebie oferty zakres ubezpieczenia flotowego może obejmować:

 • odpowiedzialność cywilną posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC),
 • autocasco (AC),
 • następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • assistance,
 • ochronę prawną,
 • Zieloną Kartę,
 • ubezpieczenie szyb, opon, kradzieży itd.

Kto powinien skorzystać z ubezpieczenia floty samochodowej?

fabryka flota

Ubezpieczenie floty samochodowej jest dobrą opcją dla firm, które posiadają co najmniej kilka pojazdów i chcą skorzystać z uproszczonej i korzystnej cenowo formy ich ubezpieczenia. Nie ma tu ograniczenia w postaci górnej granicy liczby pojazdów.

 

Możesz wykupić ten rodzaj ubezpieczenia niezależnie od branży, w której działasz. Z oczywistych względów najczęściej interesują się nim przedsiębiorstwa działające w takich sektorach gospodarki jak transport, logistyka, spedycja, handel, usługi, produkcja czy budownictwo.

Korzyści ubezpieczeń flotowych

Ubezpieczenie floty samochodowej jest polecanym rozwiązaniem dla firm, które chcą oszczędzać czas i pieniądze, a także mieć pewność co do ochrony swoich pojazdów i pracowników. Najważniejsze korzyści, wynikające z takiego rozwiązania, to:

 • Lepsza organizacja pracy floty. Wszystkie pojazdy są ubezpieczone na podstawie jednej umowy, a więc nie musisz pilnować terminów i warunków ubezpieczenia dla każdego pojazdu osobno. Masz także możliwość wyrównania okresów ubezpieczenia dla wszystkich samochodów.
 • Niższe koszty. Ubezpieczenie floty samochodowej daje Ci szerokie możliwości w zakresie negocjowania stawek. Mówiąc wprost – możesz liczyć na zniżki ze względu na liczbę pojazdów.
 • Niezmienność stawek OC/AC w ciągu roku. Niezależnie od poniesionych szkód, wynegocjowane przez Ciebie stawki nie zmieniają się w trakcie trwania umowy.
 • Szeroki zakres ubezpieczenia. Jak już wiesz, ubezpieczenie floty samochodowej może obejmować wiele aspektów (OC, AC, zielona karta czy NNW). Możesz też ubezpieczyć różne rodzaje pojazdów – osobowe, ciężarowe, przyczepy, naczepy itd.
 • Bezpieczeństwo na wypadek nieszczęśliwych wypadków. W razie awarii lub wypadku jednego z pojazdów możesz liczyć na samochód zastępczy, który zapewni ciągłość funkcjonowania Twojej firmy. Możesz też skorzystać z pakietu assistance, czyli pomocy drogowej, holowania, naprawy czy transportu do warsztatu.

Co wpływa na koszt ubezpieczenia floty?

Koszt ubezpieczenia floty zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Liczba pojazdów – im więcej samochodów posiadasz, tym większego rabatu możesz się spodziewać.
 • Zakres ubezpieczenia – im więcej elementów, tym wyższa będzie składka. Możesz ubezpieczyć tylko obowiązkowe OC lub skorzystać także z dodatkowych opcji – jak AC, NNW, Assistance czy Zielonej Karty.
 • Wartość pojazdów – im jest ona wyższa, tym wyższa składka. Można ją ustalać na podstawie wartości rynkowej, kosztów zakupu lub wartości odtworzeniowej.
 • Szkodowość – działa to dokładnie tak samo, jak w każdym innym rodzaju ubezpieczenia, czyli – im więcej szkód, tym wyższa składka. Oczywiście na Twoją korzyść działa bezszkodowość, która może być podstawą do dodatkowych rabatów.
 • Oferta ubezpieczyciela. Każdy firma ma własną politykę cenową i warunki ubezpieczenia floty. Możesz negocjować z ubezpieczycielem indywidualne stawki, a także korzystać z ofert promocyjnych lub programów lojalnościowych.

Aby uzyskać najlepszą ofertę ubezpieczenia floty, porównaj propozycje od różnych ubezpieczycieli i wybierz tę, która w maksymalnym stopniu spełnia Twoje oczekiwania i potrzeby. Powodzenia!