Kredyt konsolidacyjny
Jeśli spłacasz kilka kredytów lub pożyczek (kredyt hipoteczny, gotówkowy, limit na karcie…) i masz poczucie, że stają się coraz większym obciążeniem dla Twojego budżetu, zastanów się nad skonsolidowaniem wszystkich tych zobowiązań.
Nie tylko będziesz płacił jedną ratę zamiast kilku, ale też będzie ona niższa. Kredyty konsolidacyjne znajdują się w ofercie wielu banków – podpowiadamy, na co zwracać uwagę.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Jeśli spłacasz co najmniej dwa kredyty lub pożyczki, powinieneś zainteresować się kredytem konsolidacyjnym. Konsolidacja kredytów to zamiana wielu spłacanych zobowiązań kredytowych w jedno. W praktyce sprowadza się do spłaty różnych kredytów i pożyczek innym kredytem, opiewającym na kwotę pokrywającą całość zobowiązania.
Przykładowo: spłacasz kredyt hipoteczny, limit kredytowy na rachunku i rady za sprzęt agd. Możesz te trzy zobowiązania połączyć w jedno, które będzie tańsze (dalej wyjaśnimy, dlaczego) oraz łatwiejsze do spłacania z technicznego punktu widzenia, bo zamiast trzech rat w miesiącu, będzie płacił jedną. Jeden przelew w terminie, który sam sobie wybierzesz – dzięki temu nie zapomnisz o tym obowiązku!
Dlaczego warto wziąć kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny pozwala scalić (skonsolidować) kilka zobowiązań w jedno. Czemu to służy? Po pierwsze, pozwala ujednolicić termin płatności wszystkich zobowiązań. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o różnych terminach płatności i zmniejsza się ryzyko, że zapomnisz o zapłaceniu którejś raty, co powoduje naliczanie odsetek za opóźnienie.
Przede wszystkim jednak miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego zwykle jest dużo niższa w porównaniu z całkowitymi kosztami oddzielnie spłacanych zobowiązań. To zasługa tego, że możesz wydłużyć okres spłaty (a im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata), niższe jest także RRSO.
Konsolidacja daje także szansę na uzyskanie dodatkowych środków. Nie tylko scalisz dotychczasowe długi i zmniejszyć dodatkowe koszty, które są z nimi związane, lecz także będziesz mógł starać się o kolejną pożyczkę na realizację nowych celów.
Jakie zobowiązania można skonsolidować?
Konsolidacji mogą podlegać niemal wszystkie rodzaje kredytów: kredyty ratalne, gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, limity debetowe na kontach osobistych, karty kredytowe. Niektóre banki dokonują także konsolidacji chwilówek.
Ostatecznie to każdy bank samodzielnie decyduje, które zobowiązania skonsoliduje. Warto zapoznać się z różnymi ofertami i porównać ich parametry.
Kredyt konsolidacyjny – najczęstsze pytania
Argumentami przemawiającymi za wzięciem kredytu konsolidacyjnego są:
- opcja spłacania wszystkich rat w jednym terminie,
- obniżenie wysokości miesięcznej raty,
- możliwość pozyskania dodatkowych środków.
Kredyt konsolidacyjny warto też rozważyć wtedy, gdy Twoja sytuacja materialna uległa pogorszeniu i masz obawy, czy uda Ci się spłacić zobowiązania w terminie.
Ubiegając się o kredyt konsolidacyjny, możesz wnioskować o wydłużenie terminu spłaty, co z jednej strony zwiększy całkowity koszt zobowiązania, ale też zmniejszy wysokość miesięcznych rat. Dzięki temu łatwiej będzie Ci „zapanować” nad domowym budżetem i unikniesz ryzyka wynikającego z niespłacania zobowiązań.
Przeanalizuj, czy w Twojej sytuacji konsolidacja będzie stanowiła ułatwienie i jeśli dojdziesz do wniosku, że tak, to zapoznaj się z aktualnymi ofertami banków.
Kredyt konsolidacyjny, który bardzo może ułatwić życie kredytobiorcy, nie jest udzielany „na życzenie”. Przed uruchomieniem wypłaty bank przeanalizuje wniosek i zbada Twoją sytuację majątkową – słowem, przeprowadzi badanie zdolności kredytowej jak przy każdym innym kredycie.
Dlatego też składaj wniosek o kredyt, gdy masz realną szansę na jego uzyskanie! Jeśli o kredyt konsolidacyjny zaczniesz się ubiegać, gdy Twoja sytuacja majątkowa bardzo się pogorszy, a miesięczne raty staną się trudne do udźwignięcia, kolejne banki mogą odrzucać wniosek o konsolidację.
Jeśli nosisz się z zamiarem złożenia wniosku o kredyt konsolidacyjny, nie odkładaj tego do czasu, kiedy pojawią się problemy ze spłatą!
Jak bank bada zdolność kredytową? Bierze pod uwagę dochody i wysokość zobowiązań wnioskodawcy. Wysokość dochodów udowodnisz, przedstawiając wydane przez pracodawcę zaświadczenie o dochodach. Bank poprosi Cię także o wydruk z rachunku bankowego.
Ponadto wnioskodawca musi poinformować bank o swoich aktualnych zobowiązaniach (wszystkie kredyty, które chce skonsolidować, plus inne ewentualne zobowiązania, np. alimenty) oraz liczbie osób, które pozostają na jego utrzymaniu. Bank sprawdzi też, czy nie znajdujesz się w bazie BIK za niespłacone długi.
Wiele banków ma w ofercie kredyty konsolidacyjne. Różnią się oprocentowaniem, ponadto banki same decydują, które zobowiązania można w nich skonsolidować. Możesz porównać ofertę, korzystając ze specjalnych porównywarek w Internecie albo skorzystać z doradztwa niezależnych ekspertów kredytowych.
W Sofinanse bezpłatnie pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszy kredyt konsolidacyjny!