Ubezpieczenia dla firm
Prowadzisz firmę i chcesz uchronić majątek (budynki, maszyny) od pożaru, zalania albo innego nieprzewidzianego zdarzenia? A może dodatkowo pragniesz ubezpieczyć się na okoliczność wyrządzenia szkody osobie trzeciej, np. klientowi, który ulegnie wypadkowi na terenie Twojego zakładu? Zakłady ubezpieczeniowe oferują bardzo szeroki wachlarz produktów dla firm, który możesz „komponować” według swoich potrzeb.
Tak jak ubezpieczamy samochód – obowiązkowo na okoliczność wyrządzenia krzywdy innej osobie, a dobrowolnie, by zagwarantować sobie wypłatę odszkodowania w razie gdyby to nasz pojazd ucierpiał, tak samo przedsiębiorca może ubezpieczyć firmę. Wariantów ubezpieczenia przedsiębiorstwa jest bardzo wiele, bo polisę można rozbudowywać o kolejne moduły, tak by zabezpieczyć się na wiele różnych scenariuszy.
Zakres ubezpieczenia dla firmy
Kierownictwo firmy decyduje o wyborze zakresu ubezpieczenia i jego sumy. Decyzję podejmuje z uwzględnieniem specyfiki firmy, rodzaju jej działalność i tego, w jaki sposób przebiega jej codzienne funkcjonowanie. Innego ubezpieczenia potrzebować będzie firma projektująca strony internetowe, której pracownicy wykonują pracę zdalnie, a czegoś zupełnie innego – duży producent okien.
Co warto ubezpieczyć w firmie?
Poniżej wyróżniamy najważniejsze obszary oferty ubezpieczeniowej. Możesz je dowolnie łączyć, tak, by polisa odpowiadała potrzebom Twojej firmy.
Jako przedsiębiorca myślący o bezpieczeństwie swojej firmy możesz ubezpieczyć:
- budynki i lokale,
- maszyny, urządzenia i wyposażenie,
- środki obrotowe,
- nakłady inwestycyjne,
- wartości pieniężne (od kradzieży z włamaniem i rabunku),
- mienie osób trzecich i należące do pracowników.
Od jakich zdarzeń można ubezpieczyć te aktywa i środki majątkowe?
- Budynki, lokale, maszyny i urządzenia oraz cale wyposażenie możesz ubezpieczyć od zdarzeń losowych: deszczu, gradu, huraganu, uderzenia pioruna, zalania, pożaru i innych nieprzewidzianych zdarzeń.
- Majątek firmy możesz ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem, rabunku, aktu wandalizmu.
- Sprzęt przenośny, który wydajesz pracownikom (np. laptopy i smartfony) możesz ubezpieczyć od upadku czy zalania – ale można też wykupić ubezpieczenie, które zwróci koszty odtworzenia danych w razie ich utraty.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to nietypowy rodzaj ubezpieczeń. W razie wystąpienia zdarzenia objętego polisą odszkodowanie otrzymuje nie osoba, która zawarła umowę, lecz ta, która poniosła szkodę wskutek działania ubezpieczonego.
Kierowcy muszą wykupić takie ubezpieczenie obowiązkowo, dzięki czemu w razie kolizji poszkodowany nie musi dopominać się o odszkodowanie, ale składa wniosek do ubezpieczyciela i bez dodatkowych formalności otrzymuje należne pieniądze. Warto też wykupić polisę OC w życiu codziennym. Przyda się rowerzyście, np. na wypadek potrącenia pieszego, albo rodzicowi, gdy dziecko uszkodzi cudze mienie.
Nie masz obowiązku wykupowania polisy OC dla swojej firmy, chyba że jesteś lekarzem, prawnikiem, architektem lub przedstawicielem innego zawodu, dla którego odrębne przepisy ustanawiają taki obowiązek.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zapewni wypłatę odszkodowania na rzecz osób trzecich, które zostały pokrzywdzone w wyniku zaniedbania firmy lub osób w niej zatrudnionych. Oto kilka sytuacji, w których OC okaże się przydatne.
- Prowadzisz kawiarnię. Klient poślizgnął się na mokrej posadzce i uszkodził kolano. Musi przejść rehabilitację i chce obciążyć kawiarnię wszystkimi kosztami związanymi z leczeniem i dochodzeniem do sprawności.
- Prowadzisz warsztat wulkanizacyjny. Klient zaparkował samochód w miejscu wskazanym przez pracownika, pod starą blaszaną wiatą. Konstrukcja była wadliwa i wiata rozpadła się uszkadzając stojący pod nią samochód.
Jak widać, ubezpieczenie OC przydaje się zawsze wtedy, gdy przez nieuwagę czy brak przewidywania skutków działań dochodzi do szkody. Takich sytuacji w „życiu firmy” nie brakuje, a polisa pozwala uchronić się przed wysokimi rekompensatami na rzecz osób, które w wyniku nieuwagi pracowników lub nieszczęśliwego zbiegu okoliczności (np. element fasady budynku zerwał się w trakcie silnego wiatru i uderzył przechodnia) poniosły szkodę.
Zanim podpiszesz umowę z firmą ubezpieczeniową skontaktuj się z doradcami Sofinanse, którzy po zapoznaniu się z potrzebami Twojej firmy – i budżetem, jakim dysponujesz – bezpłatnie przygotują dla Ciebie najkorzystniejsze oferty ubezpieczenia.
Współpracujemy z kilkunastoma firmami ubezpieczeniowymi, więc możemy porównać ich propozycje i zaproponować wariant, który będzie najlepiej chronił interesy Twojej firmy, a także nie przekroczy zaplanowanego budżetu.